Yageo RC0402FR-07768KL
RC0402FR-07768KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07768KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07768KL.pdf
Availability of RC0402FR-07768KL
QUANTITY
RC0402FR-07768KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07768KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07768KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07768KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07768KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07768KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07768KL
CAP PUSHBUTTON ROUND ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SP3T US8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf