Yageo RC0402FR-078K06L
RC0402FR-078K06L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-078K06L
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-078K06L.pdf
Availability of RC0402FR-078K06L
QUANTITY
RC0402FR-078K06L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-078K06L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-078K06L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-078K06L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-078K06L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-078K06L Details Description
Related parts for RC0402FR-078K06L
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 2.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 10K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA FSC datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf