Yageo RC0402FR-078K06L
RC0402FR-078K06L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-078K06L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-078K06L.pdf
Availability of RC0402FR-078K06L
QUANTITY
RC0402FR-078K06L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-078K06L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-078K06L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-078K06L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-078K06L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-078K06L Details Description
Related parts for RC0402FR-078K06L
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 35.9A datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 137MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL datasheet.pdf