Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0402J513CS
RC0402J513CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0402J513CS
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0402J513CS.pdf
Availability of RC0402J513CS
QUANTITY
RC0402J513CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402J513CS
Internal Part NumberEIS-RC0402J513CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402J513CS
Related LinksRC0402, RC0402J513CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0402J513CS Details Description
Related parts for RC0402J513CS
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS TYPE C .050" datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf