Yageo RC0402JR-0747KL
RC0402JR-0747KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-0747KL
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-0747KL.pdf
Availability of RC0402JR-0747KL
QUANTITY
RC0402JR-0747KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-0747KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-0747KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-0747KL
Related LinksRC0402J, RC0402JR-0747KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-0747KL Details Description
Related parts for RC0402JR-0747KL
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE 3A 100V 150NS DO-201AD datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP HIGH datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf