Yageo RC0402JR-078K2L
RC0402JR-078K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-078K2L
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-078K2L.pdf
Availability of RC0402JR-078K2L
QUANTITY
RC0402JR-078K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-078K2L
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-078K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-078K2L
Related LinksRC0402J, RC0402JR-078K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-078K2L Details Description
Related parts for RC0402JR-078K2L
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF .79" 1/2"DIA datasheet.pdf
IC FPGA 229 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
ANT SQUINT WIDE BAND RP SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 3POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf