Vishay/Dale RN50C6121BBSL
RN50C6121BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6121BBSL
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6121BBSL.pdf
Availability of RN50C6121BBSL
QUANTITY
RN50C6121BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6121BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C6121BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6121BBSL
Related LinksRN50C6, RN50C6121BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6121BBSL Details Description
Related parts for RN50C6121BBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
TERMINAL CONN MULTI-BRANCH PAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 125 OHM 1% 5W datasheet.pdf