Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F103CS
RC0603F103CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F103CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F103CS.pdf
Availability of RC0603F103CS
QUANTITY
RC0603F103CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F103CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F103CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)