Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F1742CS
RC0603F1742CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F1742CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F1742CS.pdf
Availability of RC0603F1742CS
QUANTITY
RC0603F1742CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F1742CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F1742CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F1742CS
Related LinksRC0603, RC0603F1742CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F1742CS Details Description
Related parts for RC0603F1742CS
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC 4-20MA 2-WIRE TRNSMTR 24-QSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A DPAK datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
HAN-MODULAR GUIDE PIN datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf