Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F204CS
RC0603F204CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F204CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F204CS.pdf
Availability of RC0603F204CS
QUANTITY
RC0603F204CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F204CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F204CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F204CS
Related LinksRC0603, RC0603F204CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F204CS Details Description
Related parts for RC0603F204CS
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC FILTER BUILD BLK QUAD 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.2V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-24V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf