Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F240CS
RC0603F240CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F240CS
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F240CS.pdf
Availability of RC0603F240CS
QUANTITY
RC0603F240CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F240CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F240CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F240CS
Related LinksRC0603, RC0603F240CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F240CS Details Description
Related parts for RC0603F240CS
IC 12 BIT QUAD ADC FIFO 32-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 20MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf