Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F3322CS
RC0603F3322CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F3322CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F3322CS.pdf
Availability of RC0603F3322CS
QUANTITY
RC0603F3322CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F3322CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F3322CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F3322CS
Related LinksRC0603, RC0603F3322CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F3322CS Details Description
Related parts for RC0603F3322CS
TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN. 6POS. AMP MCP1.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIES KRIMP/VERSA L/B 16-14 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 96MA 4.9 OHM SMD datasheet.pdf