Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F433CS
RC0603F433CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F433CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F433CS.pdf
Availability of RC0603F433CS
QUANTITY
RC0603F433CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F433CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F433CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F433CS
Related LinksRC0603, RC0603F433CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F433CS Details Description
Related parts for RC0603F433CS
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" WW datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY COUNTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
1MM JMPR 102 LGT TYPE A 23POS datasheet.pdf