Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F515CS
RC0603F515CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F515CS
Brief Description
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F515CS.pdf
Availability of RC0603F515CS
QUANTITY
RC0603F515CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F515CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F515CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F515CS
Related LinksRC0603, RC0603F515CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F515CS Details Description
Related parts for RC0603F515CS
RES MO 1W 8.25 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
CONN PIN 20-26AWG CRIMP TERM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf