Yageo RC0603FR-07143KL
RC0603FR-07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07143KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07143KL.pdf
Availability of RC0603FR-07143KL
QUANTITY
RC0603FR-07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07143KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07143KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07143KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07143KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07143KL
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.82V 0.6A 6DSBGA datasheet.pdf
BLUETOOTH EVAL BOARD BTM511 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 4POS datasheet.pdf