Yageo RC0603FR-07178RL
RC0603FR-07178RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07178RL
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07178RL.pdf
Availability of RC0603FR-07178RL
QUANTITY
RC0603FR-07178RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07178RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07178RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07178RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07178RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07178RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07178RL
Crystal 28.63636MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RACK STEEL 19.8X20X72.6 BLK datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1372-15 datasheet.pdf
7.62MM X 7.62MM 1=25/PK datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
JT 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
AB 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
ER 12C 12#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf