Yageo RC0603FR-07191KL
RC0603FR-07191KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07191KL
Brief Description
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07191KL.pdf
Availability of RC0603FR-07191KL
QUANTITY
RC0603FR-07191KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07191KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07191KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07191KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07191KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07191KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07191KL
FITTING RA 10 LOVOLT IVORY datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
SHAFT SPACER datasheet.pdf
DUOPLUG SIDE LOCK, 10 POS (POL09 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 470VAC 5% BOLT datasheet.pdf