Yageo RC0603FR-0720R5L
RC0603FR-0720R5L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0720R5L
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0720R5L.pdf
Availability of RC0603FR-0720R5L
QUANTITY
RC0603FR-0720R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0720R5L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0720R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0720R5L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0720R5L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0720R5L Details Description
Related parts for RC0603FR-0720R5L
DIODE ZENER 11V 1.5W SC73 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE 15M datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 0.1-2M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
SCREW #6-32X.312 PAN SLOTNI/STEE datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf