Yageo RC0603FR-07215KL
RC0603FR-07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07215KL
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07215KL.pdf
Availability of RC0603FR-07215KL
QUANTITY
RC0603FR-07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07215KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07215KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07215KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07215KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07215KL
IC XLATOR ECL-LVTTL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
PMI CAP YLW STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1A D2PAK datasheet.pdf