Yageo RC0603FR-072K37L
RC0603FR-072K37L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-072K37L
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-072K37L.pdf
Availability of RC0603FR-072K37L
QUANTITY
RC0603FR-072K37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-072K37L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-072K37L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-072K37L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-072K37L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-072K37L Details Description
Related parts for RC0603FR-072K37L
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 40.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 75A 240V 4FT CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf