Yageo RC0603FR-07402KL
RC0603FR-07402KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07402KL
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07402KL.pdf
Availability of RC0603FR-07402KL
QUANTITY
RC0603FR-07402KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07402KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07402KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07402KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07402KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07402KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07402KL
JUMPER-H1504TR/A3048B/H1504TR 8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220AB datasheet.pdf
2P JUN-TIMER GEH datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf