Yageo RC0603FR-07422RL
RC0603FR-07422RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07422RL
Brief Description
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07422RL.pdf
Availability of RC0603FR-07422RL
QUANTITY
RC0603FR-07422RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07422RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07422RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07422RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07422RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07422RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07422RL
SWITCH DIP ROTARY HEX FLUSH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
2.4/5G DUAL BAND ANTENNA 100MM datasheet.pdf