Yageo RC0603FR-07422RL
RC0603FR-07422RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07422RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07422RL.pdf
Availability of RC0603FR-07422RL
QUANTITY
RC0603FR-07422RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07422RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07422RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07422RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07422RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07422RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07422RL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTLR OVP USB ESD PROT 8-TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-50 PSI datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf