| Internal Part Number | EIS-IRFS38N20DTRLP | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) | |
| PCN Design/Specification | Copper Plating Update 31/Aug/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | D2Pak Additional Assembly Site 13/Dec/2013 | |
| PCN Packaging | Package Drawing Update 19/Aug/2015 | |
| Standard Package | 800 | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 54 mOhm @ 26A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 91nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2900pF @ 25V | |
| Power - Max | 3.8W | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IRFS38N20DTRLP | |
 | 1666710000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ9 PG29 | datasheet.pdf | |
 | 4-796634-1 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |