Yageo RC0603FR-0749R9L
RC0603FR-0749R9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0749R9L
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0749R9L.pdf
Availability of RC0603FR-0749R9L
QUANTITY
RC0603FR-0749R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0749R9L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0749R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0749R9L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0749R9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0749R9L Details Description
Related parts for RC0603FR-0749R9L
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 8A DO201AD datasheet.pdf
IC CONV R/D VAR RES OSC 48-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V Y5V 0402 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 WARM WHT 3100K SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf