Yageo RC0603FR-074K99L
RC0603FR-074K99L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-074K99L
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-074K99L.pdf
Availability of RC0603FR-074K99L
QUANTITY
RC0603FR-074K99L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-074K99L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-074K99L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-074K99L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-074K99L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-074K99L Details Description
Related parts for RC0603FR-074K99L
FACEPLATE SNAP ON HORIZ 2INSERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8784 datasheet.pdf
MIRROR STAINLESS STEEL 16 INCH datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 116F 170F BENCH K datasheet.pdf