Yageo RC0603FR-075R11L
RC0603FR-075R11L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-075R11L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-075R11L.pdf
Availability of RC0603FR-075R11L
QUANTITY
RC0603FR-075R11L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-075R11L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-075R11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-075R11L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-075R11L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-075R11L Details Description
Related parts for RC0603FR-075R11L
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf