Yageo RC0603FR-076K2L
RC0603FR-076K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-076K2L
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-076K2L.pdf
Availability of RC0603FR-076K2L
QUANTITY
RC0603FR-076K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-076K2L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-076K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-076K2L
Related LinksRC0603F, RC0603FR-076K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-076K2L Details Description
Related parts for RC0603FR-076K2L
IC PHEMT 2GHZ 2.7V 10MA SOT-343 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STACKER datasheet.pdf
040-3 MLC PLUG HSG ASSY 24P datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf