Yageo RC0603FR-07787KL
RC0603FR-07787KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07787KL
Brief Description
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07787KL.pdf
Availability of RC0603FR-07787KL
QUANTITY
RC0603FR-07787KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07787KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07787KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07787KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07787KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07787KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07787KL
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55111 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 16-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR BLUE datasheet.pdf
RES 115 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf