Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J150CS
RC0603J150CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J150CS
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J150CS.pdf
Availability of RC0603J150CS
QUANTITY
RC0603J150CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J150CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J150CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J150CS
Related LinksRC0603, RC0603J150CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J150CS Details Description
Related parts for RC0603J150CS
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-DIP datasheet.pdf
TERM LOCK FORK NYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG 11POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 94MM datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf