Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J682CS
RC0603J682CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J682CS
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J682CS.pdf
Availability of RC0603J682CS
QUANTITY
RC0603J682CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J682CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J682CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J682CS
Related LinksRC0603, RC0603J682CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J682CS Details Description
Related parts for RC0603J682CS
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.5V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
JACK MONO FOR 2.5MM PLUG SMT datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
PHOTODIODE DETECT SMD GLASS LENS datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf