SSI Technologies Inc P51-100-A-N-M12-4.5OV
P51-100-A-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-100-A-N-M12-4.5OV
QUANTITY
P51-100-A-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-M12-4.5OV
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-100-A-, P51-100-A-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-100-A-N-M12-4.5OV
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TIMR MINI MULTI-TIME DPDT 125VDC datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 7.11X457.2MM CFOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
PLUG HORIZ DBL WIRE ENT MTG 9C datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf