Yageo RC0603JR-0724RL
RC0603JR-0724RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-0724RL
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-0724RL.pdf
Availability of RC0603JR-0724RL
QUANTITY
RC0603JR-0724RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-0724RL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-0724RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-0724RL
Related LinksRC0603J, RC0603JR-0724RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-0724RL Details Description
Related parts for RC0603JR-0724RL
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8SON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 96W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 25POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB FP datasheet.pdf
LJT 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
3300UF 350V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf