Yageo RC0603JR-07330RP
RC0603JR-07330RP picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-07330RP
Brief Description
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-07330RP.pdf
Availability of RC0603JR-07330RP
QUANTITY
RC0603JR-07330RP Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-07330RP
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-07330RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-07330RP
Related LinksRC0603JR, RC0603JR-07330RP Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-07330RP Details Description
Related parts for RC0603JR-07330RP
SWITCH BLOCK 1 NO datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
SR BTS CB CS 16 ASY J datasheet.pdf
LED MODULE YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf