Yageo RC0603JR-073K3L
RC0603JR-073K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-073K3L
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-073K3L.pdf
Availability of RC0603JR-073K3L
QUANTITY
RC0603JR-073K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-073K3L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-073K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-073K3L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-073K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-073K3L Details Description
Related parts for RC0603JR-073K3L
CONN RECEPT PIN .065-.082" .063" datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
512MB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf
TB WIR PRO datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf