Yageo RC0603JR-073M9L
RC0603JR-073M9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-073M9L
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-073M9L.pdf
Availability of RC0603JR-073M9L
QUANTITY
RC0603JR-073M9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-073M9L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-073M9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-073M9L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-073M9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-073M9L Details Description
Related parts for RC0603JR-073M9L
CONN FPC 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SPLC BUT PVF2PIDG22-16C22-18M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RTD TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf