Yageo RC0603JR-07750RL
RC0603JR-07750RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-07750RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-07750RL.pdf
Availability of RC0603JR-07750RL
QUANTITY
RC0603JR-07750RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-07750RL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-07750RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-07750RL
Related LinksRC0603JR, RC0603JR-07750RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-07750RL Details Description
Related parts for RC0603JR-07750RL
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf