Yageo RC0805FR-07147RL
RC0805FR-07147RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07147RL
Brief Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07147RL.pdf
Availability of RC0805FR-07147RL
QUANTITY
RC0805FR-07147RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07147RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07147RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07147RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07147RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07147RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07147RL
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 2POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KSZ8862-10FL datasheet.pdf
LED BASE PANEL OIL TIGHT T-3 1/4 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 100MBGA datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf