Yageo RC0805FR-0714K3L
RC0805FR-0714K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0714K3L
Brief Description
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0714K3L.pdf
Availability of RC0805FR-0714K3L
QUANTITY
RC0805FR-0714K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0714K3L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0714K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0714K3L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0714K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0714K3L Details Description
Related parts for RC0805FR-0714K3L
IC REG LDO 3.6V D2PAK datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 15A PNL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220F datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4845-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf