Vishay/Dale RNC50H2800BSRE6
RNC50H2800BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2800BSRE6
Brief Description
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2800BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2800BSRE6
QUANTITY
RNC50H2800BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2800BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2800BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2800BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2800BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2800BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2800BSRE6
RES SMD 390K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
VT STB HDR PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
F/O C/A MPO-MPO,12F,MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf