Yageo RC0805FR-0716KL
RC0805FR-0716KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0716KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0716KL.pdf
Availability of RC0805FR-0716KL
QUANTITY
RC0805FR-0716KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0716KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0716KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0716KL
Related LinksRC0805F, RC0805FR-0716KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0716KL Details Description
Related parts for RC0805FR-0716KL
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP DPDT 24V datasheet.pdf