Yageo RC0805FR-071K13L
RC0805FR-071K13L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071K13L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071K13L.pdf
Availability of RC0805FR-071K13L
QUANTITY
RC0805FR-071K13L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071K13L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071K13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071K13L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-071K13L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071K13L Details Description
Related parts for RC0805FR-071K13L
CONVERTER DC/DC 5V 60W OUT T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
RES SMD 588 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf