Yageo RC0805FR-071K96L
RC0805FR-071K96L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071K96L
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071K96L.pdf
Availability of RC0805FR-071K96L
QUANTITY
RC0805FR-071K96L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071K96L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071K96L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071K96L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-071K96L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071K96L Details Description
Related parts for RC0805FR-071K96L
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 500CPR 28MM 4MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf