Yageo RC0805FR-071K96L
RC0805FR-071K96L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071K96L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071K96L.pdf
Availability of RC0805FR-071K96L
QUANTITY
RC0805FR-071K96L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071K96L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071K96L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071K96L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-071K96L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071K96L Details Description
Related parts for RC0805FR-071K96L
FIXED IND 3.3UH 380MA 660 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
POLYSWITCH 2.0A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf