Yageo RC0805FR-071R8L
RC0805FR-071R8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071R8L
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071R8L.pdf
Availability of RC0805FR-071R8L
QUANTITY
RC0805FR-071R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071R8L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071R8L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-071R8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071R8L Details Description
Related parts for RC0805FR-071R8L
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/X datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SADDLE-SQ/HOLE 1.06 X .75" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC CCD DRIVER 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 24AWG .156 TIN datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC DO215AB datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf