Yageo RC0805FR-0724K3L
RC0805FR-0724K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0724K3L
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0724K3L.pdf
Availability of RC0805FR-0724K3L
QUANTITY
RC0805FR-0724K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0724K3L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0724K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0724K3L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0724K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0724K3L Details Description
Related parts for RC0805FR-0724K3L
MOSFET P-CH 50V 5.3A DPAK datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16SO datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 10MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC IRDA IR COMMUNICATION MODULE datasheet.pdf
JFET P-CH 30V TO-206AA datasheet.pdf