Yageo RC0805FR-0724K9L
RC0805FR-0724K9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0724K9L
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0724K9L.pdf
Availability of RC0805FR-0724K9L
QUANTITY
RC0805FR-0724K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0724K9L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0724K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0724K9L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0724K9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0724K9L Details Description
Related parts for RC0805FR-0724K9L
CAP TANT 0.15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 150A TO200AB datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf