Yageo RC0805FR-072K2L
RC0805FR-072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072K2L.pdf
Availability of RC0805FR-072K2L
QUANTITY
RC0805FR-072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072K2L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072K2L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072K2L Details Description
Related parts for RC0805FR-072K2L
CONN HEADER 32POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 288.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 305MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 980MA 272 MOHM datasheet.pdf