Yageo RC0805FR-072M32L
RC0805FR-072M32L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072M32L
Brief Description
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072M32L.pdf
Availability of RC0805FR-072M32L
QUANTITY
RC0805FR-072M32L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072M32L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072M32L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072M32L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-072M32L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072M32L Details Description
Related parts for RC0805FR-072M32L
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT BLACK BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.1A SPDT datasheet.pdf
1750 2GB SECURE DIG MEM CARD datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
1UF 63V 5X11 datasheet.pdf