Yageo RC0805FR-07316RL
RC0805FR-07316RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07316RL
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07316RL.pdf
Availability of RC0805FR-07316RL
QUANTITY
RC0805FR-07316RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07316RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07316RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07316RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07316RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07316RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07316RL
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 22 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ VOUT 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf
DIODE FRED SMB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf